Kde si nejlépe odpočinout?

Pokud si člověk chce odpočinout od všedních starostí, má dnes už na výběr z přímo neomezené škály možností. Dnes už může volit mezi relaxací za humny stejně jako někde na opačném konci světa.

A když už jsme v posledních letech svědky toho, jak jezdí afričtí migranti ‚na dovolenou‘ do Evropy, proč jim takovou ‚návštěvu u nich doma‘ neoplatit?
antilopy na louce

Čímž nemyslím nezbytně jejich domov, ze kterého prchají, protože to tam za moc nestojí, stojí-li to tam vůbec za něco.

My jsme na tom lépe finančně i jinak, takže proč si nedopřát na rozdíl od zmíněných mnohem delší, bezpečnější a pohodlnější cestu letadlem? Třeba až na samý jih černého kontinentu, tedy do Jihoafrické republiky? Která tak trochu je a tak trochu vlastně vůbec není Afrikou. To jak se to vezme.

Protože projdete-li si informace pro turisty na stránkách našeho ministerstva zahraničí, zjistíte to, co vím já osobně už dávno a velice dobře. To, čím je Jižní Afrika pro našince přitažlivá. Přičemž se tu úmyslně vyhnu tomu, co se tradičně turistům říká, a nabídnu vám jiné – ovšem také velice důležité – přednosti právě této země. Která je na černém kontinentu, ale přesto:
okavango delta


1) Tam nepotřebujete složitě získávat drahé vízum. Nepotřebujete tam žádné vízum.


2) Pokud tam cestujete přímo z Evropy, nepotřebujete ani žádné povinné očkování. Já sám tam tedy létám neočkován a za ta léta jsem tam nic nechytil a určitě ani nechytím.


3) S výjimkou úplného severu země tam nemají malárii a hrozí-li tam našincům nemoci, pak ty, jimž se dá vyhnout, tedy hlavně ty přenášené pohlavně. A to nejen děvčaty, jsoucími k mání doslova za pár korun.


4) Lze tam pít vodu přímo z vodovodu, a to kdekoliv. Kdo ví, co je to tahání plastových lahví, vyhýbání se ledu a kontrola toho, zda je nádobí suché, chápe význam této zdánlivé banality.


5) Lze tam běžně konzumovat jakékoliv potraviny z kamenných obchodů.


6) Mají tam jedenáct úředních jazyků, což znamená, že jsou tam zvyklí na to, že se nedomluví často ani mezi sebou. A za univerzální jazyk tak volí angličtinu, jíž ale často nijak extra dobře nevládnou, takže se neposmívají tomu, kdo si v ní pomáhá rukama a nohama.


7) Není tam k vidění rasismus, jaký známe u nás, našinec se tak nemusí cítit špatně, jsa příslušníkem desetiprocentní menšiny.


8) Pro ty, kdo mají zdravotní pojištění nebo peníze, je tam dostupné soukromé zdravotnictví na úrovni toho našeho, ne-li vyšší.


9) A mají tam strašně chudé a přesto strašně slušné a hodné, až neskutečně často usměvavé lidi. Kteří mívají i pro našince to, co nám vesměs schází. Tedy čas. A tak se klidně i v saku a uprostřed pracovního dne rozvalí někde v městském parčíku a spokojeně vnímají, .