Na kolech podél Nežárky údolím ticha

Milovníci vodní turistiky jistě zaplesají, jestliže vyslovíte název některé z jihočeských řek. Mezi ty nejoblíbenější se řadí i Nežárka. Protéká krajem velmi pohostinným, poklidným a za deštivého počasí dokonce až melancholickým. Je to krajina ticha, země nikoho, podél celého toku spatříte jen několik samot, výjimkou jsou pouze větší obce a města Lásenice, Stráž nad Nežárkou, Jemčina a Veselí nad Lužnicí.
Tentokrát se vydáme po proudu řeky na kole nebo pěšky. V letní sezóně mívá totiž tento podmanivý vodní tok poměrně málo vody a je splavná pouze v úseku od soutoku s Novou řekou až k soutoku s Lužnicí u tábořiště Ostrov ve Veselí.
osamnělá labuť

Vydejte se na putování podél samot za slunečného počasí

Výlet se vyplatí spojit s ubytováním ve Stráži, kde byste si neměli nechat ujít prohlídku nově rekonstruovaného zámeckého areálu. Odtud se z malebného obdélníkového náměstí se vzrostlými listnáči a funkční pískovcovou kašnou vydáme po červené značce podél pravého břehu řeky až k Jemčině. Cestou budete moci obdivovat barokní stavení samot Šimanov, U lapiců, U Čuchnů a U Bártů. Lovecký zámeček Jemčina z 18. století se řadí k jihočeským skvostům, je obklopen parkem a oborou a za pěkného počasí sem míří stovky cyklistů po cyklostezce Nežárka.
les u jezera
Po zmiňované trase cyklostezky budeme pokračovat podél toku kolem samoty Šticha a samoty U Blažků (zde se natáčel reklamní klip na oplatky Opavia) až k samotě Pávek a dále k obávanému jezu Metel. Cestování si tu můžete zpříjemnit koupáním ve vybagrovaném korytu a posedět pod slunečníky vedle stánku s občerstvením. Podél lesa Krkavec a obory Na Lomech se vydáme k obci Hamr, kde je v provozu vodácké tábořiště, a pokud byste raději přenocovali až ve Veselí, odtud je to již pouhé tři kilometry k osadě Vlkov, poblíž vyhlášených písečných přesypů a zatopených pískoven.