Univerzita třetího věku – brána do světa nepoznaného

V 70. letech se tento typ vzdělávání dostával do podvědomí ve Francii. Nejednalo se pouze o seniory, ale také o ženy na mateřské dovolené nebo bezdomovce. Lidský mozek se vyvíjí a nejvíce vstřebává informace v mladém věku, ale není od věci se vzdělávat dál a rozšiřovat si obzory v jiných zajímavých oborech. Do Čech éra proniká koncem 80. let, konkrétně do Olomouce.senioři na cestě za vzděláním
Jak na to?
Je to snadné. Drtivá většina českých vysokých škol již v současné době nabízí vzdělání pro seniory ve velmi širokém spektru. Většinou trvá studium tři roky a cena za jeden semestr (půl roku) se pohybuje v řádu stovek korun. Výhodou seniorských studentů je minimálně středoškolské vzdělání. Přihlášky a začátek akademického roku se liší, záleží na výběru jednotlivé univerzity v daném městě. Nabídka studia je skutečně široká, téměř jako při výběru vysoké školy na prahu dvacítky, studium pro zvídavé seniory totiž otevírá většina fakult dané univerzity (filozofická, lékařská, právnická …). Senioři nepřichází ani o standardní proces uvedení studenta – imatrikulaci a závěrečné ukončení – promoci.
Co U3V přináší?

  • Smysluplný způsob trávení volného času v pokročilém věku
  • Rozvoj a udržení mozkové činnosti
  • Psychickou pohodu a smysl života
  • Nové kontakty mezi ostatními studenty


Studium zodpoví spousty otázek
Některé univerzity nabízí vzdělávání prostřednictvím online kurzů. To mohou ocenit ti, kteří nebydlí přímo v okolí univerzitních měst nebo jim jejich zdravotní stav neumožňuje navštěvování běžných výukových hodin. Ať už si zájemce vybere jakýkoli typ vzdělávání, je to určitě skvělá a přínosná investice. Jak časová, tak i finanční. Nové vědomosti probouzí v mozku nová spojení a roznáší příjemné účinky po celém těle a duši. „Do Univerzity mě přihlásila vnučka, která studuje práva. Viděla leták na nástěnce své fakulty a dala mi studium k narozeninám. Chvíli jsem váhala, ale pak jsem byla ráda. Mám nové kamarádky, se kterými chodíme do divadla, na kávu, a také do knihovny, kde si půjčujeme knihy na další semináře. Naše lektorka je velmi vstřícná, trpělivá a mluví nahlas, což je pro nás seniory důležité,“ směje se trojnásobná absolventka U3V z pražské Troje.