Vzdělání a učitelé

Pokud se chcete stát učitelem či učitelkou, pak máte rozhodně možnost, jelikož se Česká republika potýká s velkým nedostatkem. Tento problém řeší každým rokem čím dál tím více škol.

V letošním roce je dokonce situace nejkrizovější. Nejen v Praze, ale také jiných městech, jako je například Ostrava nebo Brno.
učitelka u tabule

Některé školy jsou zvyklé na to, že pomocnou sílu najdou den před začátkem školy, jiné ale něco takového vůbec nepřipouští.

Podle statistik chybí asi tisíce učitelů a vzhledem k tomu, že ve školách začínají být mnohem silnější ročníky než dřív, situace se jen horší. Zlepšení ale je bohužel v nedohlednu.

Na letošní podzim se plánuje šetření, které bude vykonávat Ministerstvo školství, aby se zjistilo, kolik učitelů přesněji chybí.

Ředitelé nejen základních škol situací řeší nejčastěji dvěma způsoby. První způsob je ten, že nabírají učitele, kteří nejsou kvalifikovaní anebo se snaží nabrat ty, kteří již dávno odešli do důchodu.

Možná si teď říkáte, jestli je opravdu první způsob možný. Je, pokud daný ředitel prokáže, že pracovní sílu, která by byla kvalifikována, nenašel. V takové situaci mohou na post učitelů přijímat opravdu i středoškoláky. Sice jen na určitou dobu, ale mohou.
ocenění učitele

Učitelé jsou potřeba na všech stupních a čekat na to, až studenti absolvují pedagogickou fakultu je běh na dlouhou trať. Z těch, kteří vystudují, až 60% stejně do školství vůbec nenastoupí a mnoho dalších po pár letech odchází.

Je pravda, že na vině je i to, že se povolání těší společenské prestiži a na trhu je prostě nedostatek pracovních sil.

Snad každý, pokud by stál před rozhodnutím, zda jít učit nebo pracovat mimo svůj obor, kde za odvedenou práci bude mít mnohem více peněz, se raději rozhodne pro možnost druhou.

Do budoucna se plánuje, že pedagogické fakulty dostanou více peněz na platy vyučujících a také na posílení praxe pro studenty.

Jak to tedy bude vypadat v příštím roce, můžeme prozatím jen hádat.