Naše dovolená

Povinnosti a starosti patří do běžného života každého z nás. Abychom se uživili chodíme do práce, zabezpečujeme sebe, svou rodinu, nebo rodiče. Platíme složenky, nájmy, hypotéky a inkasa. Pečujeme o svůj domov a svou zahradu. No a abychom to vše zvládli, potřebujeme odpočívat. Skoro nekonečný je výběr všech možných aktivit a relaxů v našem životě. Někteří z nás si pravidelně dopřejí jednou či vícekrát za rok ten nejdůležitější oddych, dovolenou. Několikadenní nebo týdenní pobyt někde v přírodě, wellness centru nebo u moře, nám pomáhá uvolnit se a nabrat síly.

relax v přírodě

Bohužel v současnosti v čase krize Covidového období se možnosti cestování mimo ČR do oblíbených destinací zbrzdily, ale pořád nám zůstává domácí prostředí, nebo jiný způsob relaxace. České a Slovenské končiny nabízí nespočet možností využití krásných pobytů pro dospělé i děti. Můžeme si sami volit Lázně, Hrady a Zámky, Přírodní parky, Hory a Jezera, anebo se nechat překvapit organizovanými výlety a zájezdy. Lidé žijící ve větších městech mají větší možnosti výběru programu cestovních, zájezdových agentur.

Např. takové Lázeňské zájezdy je možné strávit napříč celou Českou a Slovenskou republikou od nejzápadnějších Karlových Varů, středomoravských Teplic, až po slovenské Piešťany. S velkým výběrem regeneračních nebo odpočinkových pobytů. Přírodní léčivé procedury doplňují nebo alternují klasické medicínské postupy. Jeden z takových specialistů na tyto ozdravné programy je Laznetravel.cz. Připraví podmínky pobytu individuálně pro každého zájemce, rodinu, skupinu nebo páry a seniory. Funguje za každého ročního období v létě i v zimě.

Ti co zrovna nepotřebují k životu bahenní koupele, volí ty klasické někde v přírodě. Kempování vychází někdy levněji a někdy zase dráž než sjednané pobyty agentur. To záleží na výběru a rozvrhu celé naší plánované dovolené. Když zvolíme sportovně-aktivní dovolenou, tak můžeme jet jen na kole, nebo volit kombinovaný výlet s moto dopravou. Cyklostesky už křižují skoro celou Českou zemi a různé společensko-kulturně-sportovní akce je už dnes možné také zažít  skoro na každém rohu.

úžasná jižní morava

Zamířit můžeme třeba na romantickou vyjížďku na Jižní Moravu k Česko-rakouským hranicím do  Lednicko-Valtického kraje .Oblast o rozloze pár set čtverečních kilometrů křižuje komplex až 100 km různě dlouhých cyklotras a pěších stezek po památkách šlechtického rodu Lichntenštejnů. Jedná se o významný a unikátní kulturně-přírodní areál celosvětově uznávaný jako světové kulturní dědictví Unesco. Jedinečné zámky různých stylů, galerie, stavby-Salety, Lednické rybníky, Boří a Lužní les při řece Dyji u Břeclavi, a mnoho dalších architektonických skvostů nabízí návštěvníkům ke zhlédnutí. Pravidelně už od roku 2005 se někdy začátkem května zahajuje otevření Lednicko-Valtického areálu pro veřejnost, kolaře a turisty.

Zájem je tak velký, že přijedou i lidé z různých cizích zemí a účast je často i přes 1000 návštěvníků. A kdo nemá kolo, může si jej půjčit od některého z provozovatelů půjčoven. Pro celou rodinu je k zapůjčení kromě kol i veškeré cyklo příslušenství od přileb až po zámky. Připravené trasy mají lehčí, kratší vzdálenosti od pár kilometrů až po ty delší, konkrétně „Knížecí” 86km.Většina tras je mimo hlavní cesty a je snadno zvládnutelná také díky téměř rovinatému Jihomoravskému kraji. Značení tras je dobré a přehledné, ale pro jistotu není špatné mít při sobě mapu. Možnost pohybu a návštěvy památek je umožněno i vozíčkářům.

Po celý den je připravený bohatý sportovně-kulturní program a občerstvení. Pro děti různé soutěže, jízda na koních, skákací hrad, nebo losování tzv.cyklopasů o ceny, a mnoho dalšího. K poslechu pak hraje nějaká živá kapela a nespočet vináren a rodinných vinných sklípků a sklepů  přímo ve Valticích a různě po celém rozsáhlém  historickém území, nabízí posezení u dobrého moku a jídla. V pokročilou dobu pak už jen znavení turisté ulehnout do některé z ustlaných  postelí a odpočinou si. Luxusní ubytování a nocleh umožní nespočet hotelů a penzionů.

Příjemně strávený den nebo několikadenní dovolená v historickém komplexu jedinečných památek Evropské kultury je určitě nezapomenutelná a snadno opět dostupná a hlavně méně nákladná než zahraniční dovolená.