Čína vzkazuje státním firmám: „Kupujte americkou ropu a obilí!“
Čína v prosinci přislíbila, že navýší dovoz od svého předního obchodního partnera, aby zabránila obchodní válce, která by mohla poškodit světovou ekonomiku. Energie a komodity tak byly na washingtonském seznamu výrobků na prodej velmi vysoko. Spojené státy také v rámci dohody usilují o lepší přístup k dovozu geneticky modifikovaných plodin do Číny. Vzhledem k tomu, že obě strany ustoupily od plánů totální obchodní války, Washington v úterý přistoupil na dohodu rušící americkým firmám zákaz dodávek čínské telekomunikační společnosti ZTE Corp a Peking pro změnu oznámil snížení celních tarifů na dovoz automobilů.
Americký prezident Donald Trump však ve středu uvedl, že vyjednávání stále nesplnila jeho cíle a dodal, že jakákoli dohoda bude vyžadovat „odlišnou strukturu“.
Čína je největším světovým dovozcem ropy i sóji a již nyní nakupuje značné množství obou surovin ve Spojených státech. Není jasné, kolik čínských dovozců by v USA nakupovalo za jiných okolností, ale jakékoliv dodatečné dodávky by přispěly ke snížení přebytku obchodu, jak požaduje Trump. Největší ropná rafinérie v Asii, čínský Sinopec, navýší dovozy ropy ze Spojených států na dosud nejvyšší úroveň v červnu, a to v rámci čínského úsilí o snížení přebytku. Obchodní divize Sinopecu, Unipec, koupila v červnu 16 milionů barelů, což odpovídá přibližně 533 000 barelům denně.
Jedná se o největší dovezené množství za měsíc, jehož hodnotu společnost odhaduje na 1,1 miliardy dolarů. „Vláda nás povzbudila, abychom dováželi více ropy z USA,“ uvedl jeden ze zdrojů.
Právě Čína je jedním z nejvýznamnějších odběratelů americké ropy od chvíle, kdy Washington zrušil na konci roku 2015 40 let trvající embargo na její vývoz. Od té doby americký vývoz ropy rychle zrychlil, neboť produkce břidlicových polí dosahuje rekordní urovně. Ostatní čínské rafinérie se snaží překonfigurovat svou výrobu, aby mohly nakupovat a zpracovávat americkou ropu.