Sáčky s klopou jsou zdravotně nezávadné a chrání před prachem a vlhkostí

Uzavírací zip s jezdcem, koncovka na zacvaknutí nebo samolepicí klopa výrazně změnily charakter balicího materiálu – plastových sáčků. Tyto mechanismy však známe teprve pár desítek let, velmi dlouhou dobu trvalo, než výrobci mohli nabídnout skutečně spolehlivé řešení – jednoduché, cenově dostupné a v různých rozměrech a nosnostech.

Krása spočívá v jednoduchosti – toto přísloví známe všichni a měli bychom si jej opakovat častěji, neboť radost z drobných věcí je to, co dělá život pestřejším a bohatším. Pokuste se alespoň nyní zamyslet nad tím, jaké by to bylo žít jen s papírovými pytlíky a vaky, do jejichž útrob bychom ukládali vše, co doma máme. Oč jsou polyetylenové či polypropylenové sáčky s klopou lepší?

maliny v pytlíku

Nevadí jim prach, voda a vlhkost – voda a vlhkost jsou nepřátelé skladů a přepravy a jsou doslova tabu pro papírové obaly. Uzavírací mechanismus plastového obalu naopak zajistí, aby věci uvnitř zůstaly v suchu, a tím pádem neporušené. Zároveň se tím při přepravě a skladování chrání před rozvojem plísní. Mohou se takto skladovat i přepravovat dlouhodobě, toho také využívají e-shopy, které tímto způsobem balí takřka cokoli, co nesmí cestou navlhnout, natáhnout zvenčí pachy, nebo naopak odér či tekutinu uvolnit. V plastových sáčcích se dnes běžně přepravují třeba i vodní rostliny do akvária.

plastové sáčky

Zdravotní nezávadnost – nízko nebo vysokohustotní polyetylen (LDPE a HDPE) a polypropylen jsou polymery, jejichž benefitů využívají farmaceutické firmy, zdravotnická zařízení a výrobci potravin, výživových doplňků a léčiv. Tím pádem je lze používat bez obav i doma.

Odolávají nízkým i vyšším teplotám – nevadí jim mrazicí box a spolehlivě chrání obsah i při vyšších teplotách nad 30 stupňů Celsia, ovšem pouze s ohledem na jakost samotného obsahu. Nemůžete se tedy spoléhat, že můžete mít v sáčku uzavřené při pokojové teplotě několik dnů čerstvé jahody.