Led autožárovky, mají širokou působnost

LED jsou prakticky tři písmena, která jsou spojována s moderním svícením. Světlo vytváří útulné akcepty a prakticky jeho dopad zaplavuje jasné koncentrované světlo. Je to zkratka pro světelnou emotivní diodu. Prakticky byl tento světelný zdroj vynalezen již v roce 1962, ale využíval se pouze v podobě kontrolek na elektrických zařízeních. Postupně se výkon LED osvětlení zvýšil a vylepšil. Nyní se prakticky využívá pro svoji úspornost a efektivitu snad všude.
malá dioda.jpg
Setkáme se s nimi běžně v kapesních svítilnách, interiérových a exteriérových světlech v našich domovech, na pracovištích, ve městech, ale také v automobilech. Zde se využívají ke zlepšení osvětlení našeho vozidla nebo také je lze využít jako estetický prvek. Nejčastěji je nalezneme jako pomocníky v interiéru vozidla. Bohužel pro použití klasického exteriérového svícení jsou LED autožárovky v Evropě zakázány a nemohou se v České republice používat ani na přípojných vozících. Kdyby tomu tak nebylo a byly by homologované, zřejmě by klasické halogenové žárovky neměly šanci. Ovšem není všem dnům konec a tak je zcela možné, že se toho dočkáme v dohledné době.
g6 35 dioda.jpg
Nejčastější použití:
– Osvětlení SPZ – ta je ze zákona daná a musí být vidět poznávací značka.
– Vnitřní osvětlení vozidla, přívěsu karavanu lodě a dalších motorových vozidel. Lze využít i LED pásky.
– Palubní deska – není nad to mít přehled ve vozidle, který neoslňuje řidiče.
– Blinkry a případně zadní světla.
– Parkovací světla.
– Různé dekorativní osvětlení jako znak daného vozidla například po otevření dveří a podobně.
led diody svítilny.jpg

Základní funkce

Čím vyšší hodnota LED, tak to bude znamenat větší osvětlení. Charakterizuje barvu vyzařovaného světla, které se uvádí v Kelvinech. V závislosti na jejich hodnotě, pak vnímáme barvu světla. Navíc oproti halogenovým žárovkám vydrží neskutečně dlouhou dobu působnosti a jsou odolné vůči otřesům, takže kde klasické žárovky praskají, tak LED hladce proplují.

4.5/5 - (2 votes)